“Etnografia Bitnika”

Wydana w 2006 roku na CD-R EP-ka „A Universe Alone” zgrana z oryginalnego CD rozpoczyna ten zbiór dziwactw. Jest to efekt mojej pierwszej styczności z muzyką elektroniczną jako wykonawca. Myślę, że używałem wtedy popularnego Fruity Loops. Inspiracje muzyczne i tekstowe stanowiło Depeche Mode, Joy Division, Sisters of Mercy, zimna i nowa fala, gotyk, new romantic. Jest to zabawny materiał.

Wydana w 2007 roku na CD-R EP-ka „Army of Lovers” zgrana z oryginalnego CD to kolejny punkt na elektronicznej mapie. Tym razem pomagają mi aranżery. Ten system pracy czasem stosuję do dziś, przez co gdzieś kiedyś pojawił się opis mojej osoby jako „wypadkowej między W.S. Burroughsem a Wesleyem Willisem”. W recenzjach mojego właściwego debiutu z 2011 roku („Second Hand Man”) pojawiły się też odniesienia do Cohena. Nim, i Nickiem Cave, ten materiał także był inspirowany. I myślę, że jest zabawniejszy niż „A Universe Alone”.

„The Surviving 20 Minutes” to tracki 3-9 z tej kompilacji. Pochodzą z 2008 roku, z różnych źródeł. Są prymitywniejsze brzmieniowo niż dwa poprzednie artefakty, ale ambitniejsze. Są bowiem częścią porzuconego ostatecznie albumu „Island in the Sun”, który miał bazować na poezji Williama Blake’a, dwóch coverach Cohena (zachowało się tylko „Suzanne” w wersji testowej z garażu), i moich własnych utworach poetyckich. Poza „Garden of Love” i „Suzanne” wszystkie pomysły wykorzystałem w późniejszych projektach, ale do koncepcji Wyspy w Słońcu chętnie powrócę w tym roku (2018).

Ostatnie 3 nagrania to akustyczne dema do płyty „Stoned Gypsy Wanderer” zarejestrowane w studio A.Mix. „Shirley Valentine” ostatecznie pojawiło się na późniejszym „Kaufi”, a „Patricia” nie została nigdy nagrana w wersji mnie satysfakcjonującej, choć nagranie z 2009 roku otwiera album „Gypsy Caravan Rollin’”.

Dlaczego „Etnografia Bitnika”? Nagrania te, jak i inne moje manifestacje audio, pełnią poniekąd funkcję etnograficzną, a bitnikiem nazwali mnie wydawcy moich pierwszych tomików poezji. Prościej nie można, (nie)miłego odbioru.

http://archive.org/details/EtnografiaBitnika

Advertisements